The Truth About Your Teeth (2015)

Įvertis: (7/10)
Tema: Dantys, dantų gydymas

Metai: 2015
Šalis: Didžioji Britanija
Trukmė: 2 x 58 min
Žanras: Dokumentinis filmas
IMDB nuoroda: The Truth About Your Teeth

Yra toks dokumentinis serialas „The Truth About“, kuriame gan žaismingai ir nenuobodžiai pasakojama apie įvairius su sveikata susijusius dalykus. Dviejuose šio serialo epizoduose kalbama apie dantis ir jų gydymą.
Kas gi neturėjo problemų su dantimis ir norėtų jų išvengti? Šiuose dokumentinio serialo epizoduose šį bei tą naujo ir naudingo tikrai išgirsite bei į dantis atsakingiau žiūrėti pradėsite.

Serialo epizodų veiksmas vyksta Londono „King’s College Hospital“ ligoninėje. Jis tęsiasi visus 6 mėnesius, per kuriuos ne vienam kone beviltiškam atvejui buvo grąžinta šypsena ir pasitikėjimas savimi. Neįprasčiausias atvejis turbūt Angelos: ji kelis iškritusius priekinius dantis prie likusių dantų klijais klijuodavo… Laimei, jai dantis sutvarkė (nors ne, ką jau ten besutvarkysi — dirbtinius įdėjo) bei pasitikėjimą savimi grąžino.

Neretai serialo epizoduose nuo žmonių dantų tvarkymo nutolstama ir atliekama nemažai eksperimentų bei pateikiama įdomių faktų. Štai tokias informacijos nuotrupas pasižymėjau sau:

  • Turi tvarkingus dantis ir gražią šypseną? Tau pasisekė. Nepažįstami žmonės galvoja, kad tu esi išsilavinęs, draugiškas, tau sekasi santykiuose. Turi netvarkingus dantis? Nepažįstami žmonės galvoja, kad tavo išsilavinimas prastesnis, tu esi blogesnis ir nesėkmingesnis žmogus… Norime to ar ne, bet mes pasąmoningai vertiname žmogaus vidų pagal jo išorę. Tik sąmoningumo dėka galime tai pakeisti.
  • Dantis valyti užtenka tik du kartus per dieną po dvi minutes. Reikia naudoti dantų pastą, turinčią fluoro. Visos kitos dantų valymo priemonės kaip ir nereikalingos (bent jau nėra patikimų mokslinių tyrimų, leidžiančių manyti kitaip).
  • Užtenka 1 kartą per metus pasirodyti pas odontologą ir karieso pasirodymo tikimybę sumažinsime 60%.
  • Kaip išsiaiškinti ar tau smirda iš burnos? Palaižyk riešą, leisk jam nudžiūti ir pauostyk tą vietą.
  • Blogą burnos kvapą šalina vanduo ir vandeningų daržovių (agurkų, morkų) vartojimas.
  • Jei įvyko trauma ir iškrito dantis, reikia kuo greičiau nulaižyti iškritusio danties šaknies nešvarumus ir pačiam pabandyti iškritusį dantį įstatyti į jo buvusią vietą. Jokiu būdu negalima danties plauti, dėti jo į kišenę.
  • Vaistinėse parduodamos dantų balinimo priemonės neveiksmingos. Dantys geriausiu atveju pašviesės puse atspalvio, o žmogaus akis skiria vos du atspalvius (t. y. jei dantys ir pašviesės, tai to plika akimi nepamatys niekas).
  • Bijai odontologo? Jo bijos ir tavo vaikai. Kas tame gero?
  • Po kiekvieno užkandžiavimo burnoje dar apie 40 minučių laikosi nepalanki dantims rūgštinė terpė. Dažnas užkandžiavimas dantims ne į naudą.
  • Jau po trijų savaičių dantų nevalymo pradeda vystytis dantenų ligos, kurios žaloja ne tik dantis, bet ir visą žmogaus organizmą (mat į kraują patenka visokie nepageidaujamų mikroorganizmų išskiriami toksinai).
  • Pienas — ne stebuklas. Jame gali būti daug cukrų. Antrame epizode rodoma kaip vienai mergaitei dėl intensyvaus pieno vartojimo teko pašalinti nemažai dantų. Laimei, jos dantys buvo pieniniai, jie ataugs.
  • Vaisinė arbata yra labai rūgštinė ir nėra tokia jau nekalta kaip gali atrodyti.
  • Pavalgius (ypač rūgštinio maisto) dantų negalima valytis dar visą valandą, nes tuo metu labai lengvai pažeidžiamas dantų emalis.
  • Jei bijai odontologo, į priėmimą neatvyk per anksti. Tai leis išvengti nepageidaujamų garsų ir kvapų.
  • Pirma vaiko patirtis su odontologu turi būti gera. Kitu atveju jam gali išsivystyti fobija ir pas odontologus jis grįžti nebenorės (net ir po 20 ar daugiau metų)… Jei sau ieškome gero specialisto, vaikui turime ieškoti dar geresnio.

Nors šiuose dviejuose dokumentinio serialo apie dantis epizoduose pateikiama nemažai įdomios informacijos (net ir tai, jog kai kur vykdomos ekstraordinarios dantų persodinimo procedūros, kurių metu išraunami giliau esantys sveiki dantys ir persodinami į labiau matomas burnos vietas kur dantų trūksta), šio bei to jame pasigedau: nieko neužsimenama apie tarpdančių siūlą ar dantis stiprinančius vitaminus, nesupažindinama su dantų taisymo technologija. Vis tiek epizodai dėmesio tikrai verti (ypač jei turite problemų su dantimis ir pasirodyti pas odontologą bijote).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *